Pupils work (index page)Lakes Home page

Ratio and the Unitary method

Type in all answers as numbers only, do not include units.

  1. How many 5p coins are worth 5?  
 
  2. What is the change from 1 after buying 3 loaves at 28p each? (answer is in pence)  
 
  3. If 4 apples cost 20p how much will 8 apples cost?  
 
  4. Find the cost of 200 articles at 15p each. (give your answer in pounds)  
 
  5. What is the cost of 4 articles at 99p each? (answer in pounds)  
 
  6. What is the total cost of 24 notebooks at 28p each and 24 pens at 22p each? (answer in pounds)  
 
  7. If 8 oranges cost 96p how much will 4 oranges cost?  
 
  8. Twelve pencils cost 3.72. What is the cost of 30 pencils? (answer in pounds)  
 
  9. If 4 pens cost 36p how much will 9 pens cost?  
 
10. Find the total cost of 3 bottles of milk at 21p per bottle, 2 packets of tea at 29p per packet and half a dozen eggs at 78p per dozen. (answer in pounds)  
 

 
  

Pupils work (index page)Lakes Home page

Created with ArgoSphere's Test Maker - www.argosphere.net